Psycholog Warszawa
co to jest psychologia, czym jest psychologia, po co psychologia, co to jest depresja
March 28, 2024, 11:44:16 pm
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Witamy na forum - co to jest psychologia
 
  Home Help Search Staff List Login Register  

Kim jest psycholog - Kim był, a kim jest obecnie?

Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kim jest psycholog - Kim był, a kim jest obecnie?  (Read 481 times)
s14
Administrator
Jr. Member
*****
Posts: 56


View Profile
« on: November 17, 2012, 01:21:43 pm »

Psychologiem być?
Autor: Natalia R.
Kim jest psycholog -> Kim był, a kim jest obecnie? Psycholog jasnowidzem? Psycholog menadżerem? Psycholog terapeutą? Psycholog powiernikiem? Jak inni widzą psychologa? Jaki jest obraz psychologa w świadomości Polaków?
Niezwykła popularność psychologii w ostatnich latach wynika stąd, że dyplom psychologa staje się drogą do kariery w bardzo wielu dziedzinach. Coraz bardziej powszechne stają się praktyczne zastosowania wiedzy psychologicznej, nie tylko w klinice, ale i w negocjacjach, w rozwiązywaniu konfliktów, w zarządzaniu zasobami ludzkimi, w komunikacji społecznej. Do pracy w tym zawodzie kształcą różne kierunki, które ostatnio powstają jak grzyby po deszczu. W niebagatelny sposób tę sytuację wykorzystują uczelnie niepaństwowe, które wzajemnie konkurują w tworzeniu nowych specjalizacji z pojęciem "PSYCHOLOGIA" w tytule. Popularność tej dyscypliny rośnie w oszałamiającym tempie, ogromna rzesza świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich marzy o podjęciu studiów właśnie w tym kierunku. Po części wynikać to może z niestety wciąż powszechnie obecnych w społeczeństwie mitów związanych z zawodem psychologa oraz szeroko rozumianej zmiany na rynku pracy. Jednym z wielu czynników działających na wybór studiów psychologicznych są stereotypy. Psychologom często przypisuje się moc zrozumienia absolutnie w każdej sytuacji towarzyskiej tego, co inne osoby myślą i czują. Oczywiste jest, że chęć zdobycia tego typu umiejętności jest niezwykle kusząca, jednakże niemożliwa do zrealizowania. Bardziej racjonalnym motywem wyboru tej profesji jest zmiana na rynku pracy.
Specyfikę zawodu psychologa pragnę przedstawić w czterech zasadniczych wymiarach, od których uzależnione jest jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Skupię się kolejno na kwestiach związanych z: edukacją przyszłych psychologów, rynkiem pracy, następnie wskażę na prawny aspekt zawodu zaufania publicznego, jakim jest psycholog. Na zakończenie zaprezentuję stereotypy dotyczące psychologa oraz jego obraz w Polsce.
Psycholog - wieczny student
Psychologia już od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich. Według statystyk o jeden indeks na psychologii ubiega się od 10 do 20 osób. Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kierunków, który w rankingach uzyskuje zbliżone pozycje do informatyki czy medycyny.
Studia psychologiczne prowadzone są na kilkunastu uczelniach publicznych w Polsce, z których najlepsze (pod względem pozycji akademickiej, siły kadry i przyjaznego studiowania - ranking Polityki z 2007 roku) [1] to: Uniwersytet Warszawski w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański w Gdańsku. Wśród uczelni niepublicznych prym wiedzie Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, która pochwalić może się wieloma nagrodami i wyróżnieniami.
Studia psychologiczne to zaledwie punkt wyjścia do dalszej edukacji, twierdzi Ewelina Supińska, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. "W zależności od specjalizacji i zainteresowań zawodowych absolwenci psychologii kształcą się dalej. Przykładowe miejsca edukacji magistrów psychologii to: szkoły psychoterapii, studia podyplomowe (zarządzanie zasobami ludzkimi i inne), szkoły trenerskie czy też inne kursy i szkolenia. Uzupełnianie edukacji konieczne jest u psychologów klinicznych, którzy zamierzają zajmować się psychoterapią (kilkuletnia szkoła terapii). Poza tym, niezależnie od specjalizacji, w zawodzie psychologa niezwykle ważne jest aby uczyć się całe życie i "być na bieżąco", czyli stale śledzić postępy nauki w zakresie psychologii i dziedzin pokrewnych"[2]
Konieczność dokształcania się psychologów jest kwestią bezdyskusyjną.. Deprymujące są jednak niewyobrażalnie wysokie koszta szkoleń przeznaczonych dla tej grupy zawodowej. W sytuacji, gdy osoba zajmuje już pewną ustabilizowaną pozycję społeczną, może sobie pozwolić na wydatki rzędu kilku tysięcy złotych, za czterozjazdowy kurs. Natomiast młode osoby zaraz po ukończeniu studiów skazane są zazwyczaj na niskopłatne praktyki w ośrodkach społecznych. Zawód psychologa jest jednym z zawodów, w których brak bieżących informacji, brak kontaktu z nowościami naukowymi może mieć tragiczne skutki nie tylko dla psychologa ale także dla osoby, która może stać się ofiarą jego niewiedzy.
Psycholog w ferworze pracy
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych obszarów zastosowania wiedzy psychologicznej. Agencje pracy, zajmujące się rekrutacjami, zatrudniają armie psychologów. Psycholog reklamy, trener, negocjator - te osoby z pewnością znajdą posadę w globalnych korporacjach, które intensywnie wkraczają na polski rynek. Zapanowała moda na pobieranie nauk z umiejętności miękkich, tj. asertywność, komunikacja interpersonalna, rozwiązywanie konfliktów; osobą, która posiada odpowiednie kompetencje do przekazywania wiedzy z powyższego zakresu jest właśnie psycholog. Dodatkowo zawód psychologa obejmuje wachlarz "tradycyjnych" (wcześniej obecnych na rynku) działań, m.in. pomoc w rozwiązywaniu problemów uzależnień, patologii, bezrobocia, niepełnosprawności.
W odniesieniu do rynku pracy wyróżnić można następujące specjalizacje w psychologii:
1. Psychologia Kliniczna (praca w gabinecie psychoterapeutycznym, w szpitalu),
2. Psychologia Wychowawcza / Społeczna (praca w ośrodkach szkolno - wychowawczych),
3. Psychologia Zarządzania i Marketingu (praca w charakterze negocjatora, w reklamie i public relations, w HR - human resources).
Psycholodzy są zbiorowością niezwykle zróżnicowaną pod względem wykonywanej pracy i zarobków. Zupełnie inaczej społeczeństwo odbiera pracę psychologa w korporacji, który często utożsamiany jest ze specyficznym typem menadżera, a pracę terapeuty w szpitalu psychiatrycznym.
Psycholog powiernikiem
Przyjęty przez rząd 16 września 2003 r. projekt nowelizacji ustawy o zawodzie psychologa określa profesję psychologa mianem zawodu zaufania publicznego. Zawód zaufania publicznego to zawód, który charakteryzuje się szczególną więzią zaufania między klientem a osobą wykonującą dany zawód.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2004 roku dotyczących "Opinii społecznej na temat zawodów zaufania publicznego", wynika, iż ankietowani są skłonni zaliczać różnorodne profesje do kategorii zawodów zaufania publicznego. Co jest niezwykle zaskakujące, respondenci w minimalnym procencie poniżej 1% wskazywali na psychologa jako zawód publicznego zaufania. Największą popularnością cieszyły się zawody związane z medycyną oraz prawem- co odkryto, pytając o swobodne skojarzenia respondentów.
W sytuacji gdy respondentom przedstawiono definicję zawodu zaufania publicznego oraz listę dwudziestu sześciu zawodów posiadających status takiego zawodu i poproszono ich o wyrażenie opinii, którym zawodom powinien taki status przysługiwać, ponad 85% badanych wskazało zawód psychologa.
Ta sprzeczność, polegająca na nie wskazaniu w pierwszym etapie badań zawodu psychologa, wiąże się moim zdaniem ze stosunkowo niewielką obecnością w opinii społecznej tej profesji. Wynikać to może z niedługiej tradycji psychologicznej w społeczeństwie polskim.
Psycholog jasnowidzem? Student psychologii człowiekiem z problemami?
Społeczne wyobrażenie psychologa w ogromnym stopniu różni się od właściwych cech i funkcji tego zawodu.
Wciąż popularna jest opinia, że psycholog w niezwykły sposób odkrywa wnętrze osób, z którymi ma kontakt i w każdej sytuacji natychmiast "rozgryza" swojego rozmówcę. Wnioskowanie wynikające z takiego wyobrażenia jest proste - lepiej unikać kontaktów z psychologami. Jest to oczywiście błędny obraz psychologa. Nie jest on przecież ani jasnowidzem, ani wróżką.
Kolejnym stereotypem dotyczącym grupy psychologów, a w szczególności studentów psychologii jest opinia o "niepoukładanym", mającym wiele własnych problemów człowieku, który pragnie przez zgłębianie nauki psychologicznej odnaleźć przyczynę swoich niepowodzeń. Popularne jest także postrzeganie psychologów jako osób nastawionych na dominację i władzę, czy na manipulację innymi. Tymczasem nie ma danych potwierdzających informacje, jakoby odsetek osób z problemami psychologicznymi był wyższy wśród studentów psychologii w porównaniu ze studentami innych kierunków. Badania, przedstawione przez psycholog Ewelinę Supińską pokazują, "że amerykańscy studenci, wybierający kursy z psychologii klinicznej, diagnozy i psychoterapii ani nie mają więcej problemów osobistych niż ich koledzy z innych kursów, ani też nie mają większej neurotyczności i potrzeby władzy". Wśród polskich studentów zapewne sprawa wyglądałaby podobnie.
Psycholog w Polsce
Pomimo wielu zmian na lepsze, naród nasz pod względem korzystania z usług psychoterapeuty jest wciąż na szarym końcu w porównaniu do krajów Europy zachodniej, nie wspominając o USA, gdzie psychoterapia zdecydowanie wiedzie prym. W Polsce możliwość skorzystania z usług psychoterapeuty w gabinetach prywatnych nadal ograniczają względy finansowe - dla przeciętnego Polaka to wciąż zbyt duża kwota.
Psychoterapia zatem staje się dobrem luksusowym, na które pozwolić mogą sobie jedynie zamożne osoby. Dodatkowo dostępność do specjalistów z tej dziedziny zdecydowanie kuleje w mniejszych miejscowościach, gdzie próżno szukać gabinetu psychoterapeuty. Światełkiem w tunelu dającym nadzieje na rozwiązanie tego problemu jest e-psychologia (psychologia online), czyli możliwość rozmowy internetowej z psychologiem, bądź też e-psychoterapia - rozmowa online z psychoterapeutą.
Na szczęście zaobserwować można znaczący wzrost prestiżu i zaufania społecznego do zawodu psychologa, którego bezpośrednią miarą jest coraz większa powszechność w korzystaniu z usług terapeutycznych. Choć profesja psychoterapeuty jest stosunkowo nowa dla naszego społeczeństwa, to zauważalny jest rozwój tej działalności. Także coraz większa ilość instytucji społecznych i samorządowych docenia rolę psychologów. Wzrost ilości gabinetów powoduje możliwość znalezienia oferty terapeutycznej, dopasowanej do wymagań osoby chcącej skorzystać z pomocy. Jednak żadna z tych zmian nie zostałaby przyjęta przez społeczeństwo, gdyby nie wzrost świadomość Polaków, którzy coraz częściej dostrzegają znaczenie psychoterapii. W dużym stopniu jest to zasługą mass mediów, które w ostatnich latach często bazują na wiedzy psychologów i psychoterapeutów. Do rzadkości należą programy informacyjno - społeczne, w których nie zabiera głosu psycholog. W większości pism kobiecych i nie tylko z powodzeniem prezentowane są rubryki typu: " psycholog radzi", "oczami psychologa" itp.
Jak widzimy, rola psychologii zdecydowanie wzrasta i coraz częściej zostaje doceniona. Miejmy nadzieję, że nurt ten będzie się wciąż utrzymywał i w końcu zrozumiemy, że korzystanie z usług psychoterapeuty nie jest niczym złym i staje się powszechnie akceptowane.
Bibliografia
1. M. Czubaj, Ranking wyższych uczelni, Polityka nr 34, 12.06.2007
2. E. Supińska art. "Psycholog zawód z przyszłością", www.kariera.pl/czytaj/809/psycholog-zawod-z-przyszloscia/
3. "Opinia społeczna na temat zawodów zaufania publicznego", www.cbos.pl

Report Spam   Logged

Share on Facebook Share on Twitter


Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Bookmark this site! | Upgrade This Forum
SMF For Free - Create your own Forum


Powered by SMF | SMF © 2016, Simple Machines
Privacy Policy